Sprzęt gaśniczy Wrocław

Facebook Sprzęt Gaśniczy Wrocław

Tel.: 71 350 09 42

Jaka gaśnica do mieszkania?

W Internecie można spotkać się z opinią, że gaśnica z czystym środkiem gaśniczym (FE-36) jest najlepszym rozwiązaniem do mieszkania. Poddajemy tę tezę w wątpliwość, bo…

Pomijając niezwykły atut gaśnicy z czystym środkiem gaśniczym, jakim jest brak zanieczyszczeń po zastosowanym środku gaśniczym i możliwość zastosowania przy urządzeniach elektronicznych (komputer, telewizor, sprzęt grający) i elektrycznych, to… na tym kończą się jej zalety (przypominam, że roztrząsam zastosowanie jej w mieszkaniu). Nie jest przystosowana do gaszenia pożarów ciał stałych (A) (czyli kominek odpada ) oraz tłuszczów (F) (kuchnia i jej okolice), a to (oprócz urządzeń będących pod napięciem elektrycznym) najczęstsze zagrożenia pożarowe w warunkach domowych. Są tańsze i równie skuteczne alternatywy:

  1. Gaśnica płynowa (lub pianowa – zamiennie używa się tych dwóch nazw) do gaszenia tłuszczów jadalnych. Jest przystosowana do gaszenia ciał stałych żarzących się, pożarów cieczy palnych i substancji topniejących pod wpływem ciepła, pożarów tłuszczy oraz urządzeń będących pod napięciem elektrycznym do 1 kV (z zachowaniem odległości 1m). Gaśnica ta występuje w wielkości 2l (zmieści się do mieszkania w bloku, gdzie każdy cm jest na wagę złota), jej cena to około 160,00 zł. Jej środkiem gaśniczym jest środek pianotwórczy, który po użyciu nie zostawia zbędnego bałaganu, a sprząta się go po prostu ściereczką lub pod bieżącą wodą.
  2. Gaśnica mgłowa, (ale tylko produkcji KZWM Ogniochron, bo inni producenci nie mają grupy pożarowej F), jest przystosowana do gaszenia ciał stałych żarzących się , pożarów tłuszczy oraz urządzeń będących pod napięciem elektrycznym do 1 kV (z zachowaniem odległości 1m). Gaśnica ta występuje w wielkości 3l i 6l. Jej środkiem gaśniczym jest zdemineralizowana woda, więc nie pozostawia zbędnego bałaganu po użyciu. Jest dość droga (310,00 – 450,00zł.) i duża (3l – to około 50cm, 6l – to około 60cm).
  1. Do gaszenia materiałów drewnianych najlepszą (nie wszyscy chcą mieć ją w domu – ze względu na bałagan po użyciu) jest gaśnica proszkowa. Nie gasi pożarów tłuszczy jadalnych, ale jest przystosowana do gaszenia ciał stałych żarzących się, pożarów cieczy palnych i substancji topniejących pod wpływem ciepła, pożarów gazów palnych oraz urządzeń będących pod napięciem elektrycznym do 1 kV (z zachowaniem odległości 1m). Występuje w różnych wielkościach (2kg, 4kg, 6kg, 9kg i 12kg), jest najtańsza w zakupie (2kg kosztuje około 74,00zł.).

Wszystkie proponowane gaśnice to urządzenia działające intuicyjnie, ze wskaźnikami ciśnienia, mogą być stosowane w warunkach domowych, zarówno do gaszenia śmietnika na podwórku, jak i tlącej się instalacji elektrycznej w domu. Wybór gasnicy to indywidualna sprawa i przyznajemy, że nie jest łatwa 🙂

Możemy jednak coś doradzić –  nie należy bać się tych tradycyjnych gaśnic proszkowych. Nie taki diabeł straszny. Gdy coś się wydarzy, ostatnią rzeczą jaką należy się przejmować jest bałagan. A ubezpieczyciel, przy dobrze dobranej polisie powinien uwzględnić wszystkie koszty związane z pożarem i jego skutkami.

Co do wielkości gaśnicy – biorąc pod uwagę, że gasimy zarodek pożaru, a nie buzujący ogień – to wg przepisów 2kg środka gaśniczego starcza na 100m2 powierzchni. Więc w przypadku braku miejsca 2l lub 2kg – to dobry wybór. Jeśli mamy możliwość zakupu większej gaśnicy sprawdza się zasada „im więcej tym lepiej”. 🙂

Wszystkie gaśnice dostępne są u nas, we Wrocławiu przy ul. Żmigrodzkiej 244. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze doradzamy i tłumaczymy wszelkie kwestie dotyczące sprzętu gaśniczego. Zapraszamy.